Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

kocioł kondensacyjny

Jak odprowadza się skropliny z kotłów kondensacyjnych?

Podziel się:

Powstawanie kondensatu w kotłach kondensacyjnych jest zjawiskiem naturalnym, natomiast kłopotliwym dla osoby, której zadaniem jest odpowiednie odprowadzanie wytwarzanych skroplin. Do wytrącania wody dochodzi wtedy, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż temperatura powierzchni. Kotły kondensacyjne chłodzą produkowane spaliny do bardzo niskiej temperatury, w związku z czym generują dużą ilość skroplin.

Para wodna, która się skrapla, oddaje ciepło, co jest korzystne w kontekście funkcjonowania kotła kondensacyjnego, natomiast sprawia, że niezbędne staje się umiejętne odprowadzenie skroplin. Podsumowując – choć kondensat z kotła ma związek z podnoszeniem sprawności kotła kondensacyjnego, to konieczne jest jego regularne likwidowanie. W jaki sposób realizować to zadanie? Wystarczy zamontować specjalną pompę do kondensatu, która, podłączona do kotła kondensacyjnego, zgromadzi i przetłoczy skropliny do odpowiednich pionów kanalizacyjnych. Podczas wyboru urządzenia tego typu warto zwrócić uwagę na to, czy pompa:

  • cicho pracuje,
  • jest ergonomiczna,
  • cechuje się odpornością na korozję,
  • może pomieścić tyle kondensatu, ile jest realnie wytwarzane przez kocioł.

Kiedy konieczna jest neutralizacja skroplin?

W kontekście skroplin wytwarzanych przez kotły kondensacyjne kluczowe znaczenie ma również neutralizacja gromadzącego się kondensatu. Jeżeli instalacje są stosunkowo duże (mają moc powyżej 25 kW), ze względu na kwaśny odczyn pH skroplin, konieczne jest neutralizowanie kondensatu przed przetłoczeniem go do kanalizacji. W tym celu należy korzystać ze specjalnych neutralizatorów przeznaczonych do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych, które wyposażone w hydrolizat magnezu eliminują kwaśny kondensat z kotła.

Zobacz także:

2 lis
komin dymowy

Kominy spalinowe a dymowe. Wyjaśniamy różnicę

Kominy stawia się zarówno jako obudowę kanałów dymowych, jak i kanałów spalinowych....

Więcej
6 cze
nowe elementy rura z rewizja

Nowe elementy – rura z rewizją

Rura+rewizja to nowy detal w ofercie Komin-Flex służący do wykonania elementu rewizyjnego...

Więcej