Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

kominy izolowane

Charakterystyka kominów izolowanych

Podziel się:

Kominy izolowane to rodzaj kominów stalowych do odprowadzania spalin w urządzeniach grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym lub paliwami stałymi. Niektóre modele dodatkowo sprawdzają się także na potrzeby wentylacji. Można je stosować zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach przemysłowych. W tym wpisie przeczytasz, co dokładnie je wyróżnia.

Budowa i działanie kominów izolowanych

Kominy izolowane są odporne na różne czynniki atmosferyczne. Zastosowanie odwróconych kielichów połączeń w rurze wewnętrznej i płaszczu zabezpiecza izolację przed zamakaniem z obu stron. Bez względu na wysokość temperatury spalin kominy izolowane zapewniają bezpieczną temperaturę na ściankach zewnętrznych. Są niepalne nawet w przypadku pożaru sadzy. Wykazują również odporność na działanie kondensatu skroplin. Dostępne są w różnych średnicach, dlatego można dobrać określony model do potrzeb danego urządzenia grzewczego. Zazwyczaj montuje się je na dwa sposoby. Pierwszy to przyczepienie za pomocą obejm do ścian budynków lub sąsiadujących z nim budowli. Drugi to zastosowanie niezależnych konstrukcji wsporczych. Poszczególne elementy, z jakich składają się kominy izolowane, to:

  • wewnętrzny wkład kominowy z określonej stali,
  • izolacja termiczna ze specjalnej wełny mineralnej,
  • płaszcz zewnętrzny ze stali kwasoodpornej.

Materiały izolacyjne wraz z określoną konstrukcją komina pozwalają wyeliminować na całej długości zjawisko występowania mostków cieplnych oraz konieczność stosowania kompensatorów wydłużenia linowego. Tylko właściwy montaż komina spełni normy budowlane i przeciwpożarowe. Jest to również gwarancja na pracę ponad rosę spalin, dzięki czemu wykraplanie pary wodnej będzie ograniczone.

Kominy izolacyjne do kotłów 5 klasy

Komin dopasowany do kotła klasy 5 powinien być zaizolowany termicznie ze względu na uniknięcie spadku temperatur spalin, wyposażony w dobry system odprowadzania skroplin, odporny na szkodliwe produkty spalania oraz dobrany pod względem długości i średnicy. Nowością na rynku są kominy SLIM EKO, które zgodnie z normą PN-EN 303-5 dedykowane są kotłom na paliwa stałe 5 klasy. Ich konstrukcja została przystosowana do trudnych warunków, jakie generują te kotły, czyli niskiej temperatury spalin, dużej ilości agresywnego kondensatu skroplin, modulowania kotła oraz zwiększonego zapotrzebowania na ciąg kominowy przez wyższe opory przepływu spalin.

Zobacz także:

21 wrz
apel kominiarzy

Kominiarze apelują do właścicieli i zarządców budynków

Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z...

Więcej
1 paź
zalety kozy grzewczej

Zalety kozy grzewczej

Koza grzewcza to popularna nazwa pieca wolnostojącego. Ciekawostką jest pochodzenie samej nazwy...

Więcej