Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

wklady kominowe recepta na problemy

Wkłady kominowe receptą na problemy z kominem w budynku

Kominy z cegły są co prawda oporne na wysoką temperaturę spalin, jednak zawarte w nich różnego rodzaju kwasy są często dość agresywne i mogą powodować niszczenie komina. Nowoczesne kotły charakteryzują się większą wydajnością oraz coraz niższą temperaturą spalin odprowadzanych do komina. Spaliny w nich wytwarzane są o wiele chłodniejsze niż te pochodzące z tradycyjnych kotłów na węgiel albo koks. Ich niska temperatura sprzyja wykraplaniu się wody, która w połączeniu ze spalinami tworzy bardzo agresywne kwasy. Ten kwaśny kondensat wykrapla się przez spoiny murowanego przewodu kominowego, tworząc na jego zewnętrznych ścianach nieestetyczne i zagrażające bezpieczeństwu całej konstrukcji wycieki. Jak można chronić komin przed negatywnymi skutkami tych związków? Odpowiedzią jest montaż odpornego na ich działanie wkładu ze stali kwasoodpornej!

Jakie funkcje pełni komin?
Najważniejszą funkcją komina jest bezpieczne odprowadzanie z ogrzewanych pomieszczeń do atmosfery spalin i innych gazów powstających w kotłach grzewczych i urządzeniach podgrzewających wodę. Komin jest pionową konstrukcją murowaną, betonową bądź stalową, w której umieszczone są przewody przeznaczone do odprowadzania spalin albo zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej obciążonych i najintensywniej eksploatowanych części każdego domu. Aby mógł właściwie spełniać swoją rolę, powinien być przede wszystkim stabilny, a także odporny na działanie wysokiej temperatury oraz kwasów. Dobry komin musi zapewniać również odpowiedni ciąg.

Jak można zabezpieczyć komin przed działaniem agresywnych kwasów?
Aby chronić komin przed działaniem agresywnych kwasów znajdujących się w spalinach, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej. Montaż takiego wkładu w starym kominie przynosi wiele realnych korzyści. Dzięki niemu odprowadzanie spalin z kotła będzie się odbywać w bezpieczny sposób, nie doprowadzając do powstawania niebezpiecznych uszkodzeń konstrukcji komina. Drugą wielką zaletą wkładów kominowych są oszczędności w ogrzewaniu domu.

Czym jest wkład kominowy?
Wkład kominowy to element, który instaluje się wewnątrz murowanego komina. Jego zadaniem jest bezpieczne odprowadzanie spalin z kotła. Nowoczesne wkłady kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej zapewniają całkowitą szczelność, dzięki czemu agresywne spaliny nie mają kontaktu z wewnętrznymi ścianami przewodu kominowego. Wielką zaletą wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej jest również fakt, iż szybko się nagrzewają, dzięki czemu bardzo zaraz po rozruchu pieca lub paleniska powstaje w nich odpowiedni ciąg.
Nowoczesnych urządzeń grzewczych (np. kotłów gazowych albo olejowych) nie można bezpośrednio podłączyć do tradycyjnych kominów. Żeby móc je zastosować, musimy zdecydować się na montaż wkładu kominowego. Jest to spowodowane między innymi zbyt dużym przekrojem klasycznego komina, który będzie wpływał na za duże schładzanie spalin. Może też stać się przyczyną braku ciągu. Jest to więc rozwiązanie polecane w przypadku przeprowadzania modernizacji starych kominów oraz kiedy chcemy wymienić stary piec opalany np. węglem na nowoczesny, energooszczędny model. Wybierając wkład kominowy, musimy koniecznie dopasować go do rodzaju stosowanego paliwa.

Zobacz także:

6 cze
nowe elementy rura z rewizja

Nowe elementy – rura z rewizją

Rura+rewizja to nowy detal w ofercie Komin-Flex służący do wykonania elementu rewizyjnego...

Więcej

5 najwyższych kominów na świecie

Kominy to charakterystyczny element krajobrazu, który nieodmiennie wpisany jest w panoramę miasta...

Więcej