Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

gniazdo bocianie na kominie

Ptasie gniazdo w kominie. Co robić?

Podziel się:

Drożne przewody kominowe są gwarancją bezpieczeństwa wszystkich domowników. Kominy najczęściej są zatykane zalegającą w nich sadzą, ale istnieje jeszcze jedno zagrożenie – ptasie gniazda. Na szczęście niewiele ptaków ma zwyczaj zakładać swoje gniazda we wnętrzach kominów, ale skłonności do zasiedlania się w tych nietypowych miejscach mają kawki. Ptaki te budują swoje gniazda wysoko. Najczęściej wybierają szczeliny w murach, wieże kościelne czy stropodachy, jednak zdarza się, że ulokują się we wnętrzu przewodu kominowego. Ta nietypowa lokalizacja może być realnym zagrożeniem zarówno dla zamieszkujących gniazdo ptaków, jak i ludzi mieszkających w domu.

Przede wszystkim zbadaj drożność komina!

Jeżeli masz podejrzenia, że w Twoim kominie zagnieździły się kawki, w pierwszej kolejności sprawdź jego drożność. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy wziąć do ręki lusterko i włożyć je do środka przewodu kominowego. Jeżeli w lustrzanym odbiciu ujrzymy niebo, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak obraz nieba jest czymkolwiek przesłonięty, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do kominiarza. Będzie on mógł dokładnie sprawdzić, co jest przyczyną niedrożności komina, używając do tego specjalnej kamery.
Jeżeli w kominie jest usytuowane ptasie gniazdo, nie można go niszczyć. Kominiarz będzie się starał usunąć je bez narażania ptaków na niebezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do akcji usuwania gniazda, trzeba mieć całkowitą pewność, że nie przebywają w nim ptaki i nie ma w nim piskląt. Usuwanie gniazd ptaków objętych ochroną nie jest możliwe w okresie wiosennym, kiedy lęgną się pisklęta. Czasami niezbędna jest nawet pomoc ornitologa, a jeżeli gniazdo założone jest bardzo wysoko, może okazać się, że konieczne będzie rozebranej bocznej ściany komina.

Jak skutecznie zapobiegać zakładaniu ptasich gniazd w kominach?

Aby uniknąć problemów związanych z obecnością ptasiego gniazda w kominie, najlepiej jest wyposażyć komin w specjalną siatkę. Założenie jej na wlotach kominowych skutecznie zabezpieczy przewód kominowy przed odwiedzinami nieproszonych gości. Przed założeniem takiej siatki, upewnijmy się, że w naszym kominie nie gniazduje żaden ptak. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na założenie siatki, powinniśmy zrekompensować to ptakom, np. wywieszając w swoim ogrodzie budkę lęgową. Ważne, aby wybrana przez nas budka była dopasowana do konkretnego gatunku ptaka (np. kawki).

Zobacz także:

26 kw.
nowe elementy obejma obd

Nowe elementy mocujące – obejma OBD

Obejma OBD to element mocujący dla większych średnic systemów kominowych będących w...

Więcej
23 mar
BD3 106

Jakie kominy stalowe stosować do kotłów na paliwa stałe i kominki?

W marcowym wydaniu magazynu Budujemy Dom zamieszczono obszerny artykuł poświęcony tematyce kominów....

Więcej