Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

kominek

Kominki gazowe a tradycyjne kominki na drewno

Podziel się:

Choć dawno minęły czasy, w których ogrzewano budynki ogniem z paleniska, to dla wielu osób kominek wciąż stanowi obowiązkowe wyposażenie domu. Tylko na jaki kominek się zdecydować? Ten tradycyjny, bardziej przypominający paleniska sprzed wieków, w którym trzaskają płonące szczapy drewna? Czy jednak nowoczesny i czysty kominek gazowy? Obie opcja posiadają zalety i wady.

Chyba największą zaletą kominka gazowego jest to, jak łatwo się go obsługuje. Nie trzeba układać w nim odpowiednio przyciętych i wysuszonych kawałków drewna, wymagających wcześniej specjalnej przestrzeni do przechowywania. Nie trzeba drewna rozpalać, a po skorzystaniu z kominka nie trzeba go czyścić. Kominek gazowy po prostu włączamy, tak jak inne domowe urządzenia, regulujemy wielkość płomienia, a potem zwyczajnie wyłączamy. Niczego nie musimy sprzątać. A mamy w nim prawdziwy ogień, który płonąć może na ceramicznych imitacjach szczap drewna, przez co wizualnie przypomina tradycyjne palenisko.

Żeby jednak cieszyć się takim kominkiem, musimy doprowadzić do niego gaz. Albo z sieci, albo z butli. Pamiętać należy, że instalacje gazowe podlegają okresowym przeglądom, a pomieszczenia, w których się znajdują, muszę spełniać szereg wymogów. I co istotne, urządzeń z otwartą komorą spalania nie można instalować w pokojach mieszkalnych. W domu musimy mieć więc kominek z komorą szczelnie zamkniętą, do której podłączone są przewody powietrzno-spalinowe.

A co z kominkiem tradycyjnym? O wadach właściwie już napisaliśmy – jego obsługa jest znacznie bardziej skomplikowana. Nie musimy za to spełniać tylu wymagań technicznych, tutaj potrzebujemy po prostu komina. Ale największą zaletą jest to, że palimy w nim prawdziwym drewnem. Dla wielu osób to właśnie widok spalających się szczap drewna, dokładnie jak w paleniskach sprzed wieków, stanowi cały sens posiadania kominka. Jeżeli należy ktoś do tego grona, to nowoczesny i praktyczny kominek gazowy może go nie zadowolić.

Zobacz także:

5 najwyższych kominów na świecie

Kominy to charakterystyczny element krajobrazu, który nieodmiennie wpisany jest w panoramę miasta...

Więcej
21 wrz
apel kominiarzy

Kominiarze apelują do właścicieli i zarządców budynków

Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z...

Więcej