Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

piec najwyzszych kominow na swiecie

5 najwyższych kominów na świecie

Kominy to charakterystyczny element krajobrazu, który nieodmiennie wpisany jest w panoramę miasta i w pewien sposób stanowi jej kwintesencję. Chociaż na to hasło przychodzą nam do głowy raczej te nieduże kominki zdobiące dachy domów mieszkalnych – widoczny element na przykład kominów izolowanych czy też wkładów kominowych – to przecież najwięcej uwagi przykuwają kominy przemysłowe, których wieże wyraźnie odcinają się na tle pejzażu. Wysokie kominy zaczęły powstawać wraz z rozwojem przemysłu i od tamtego czasu stanowią jedne z najwyższych budowli. Zapraszamy do poznania pięciu najwyższych kominów na świecie.

1. Komin elektrowni GRES-2
W kazachskim Jekybastuz znajduje się elektrownia cieplna GRES-2 wybudowana w 1987 roku. Jej komin jest najwyższym kominem na świecie – mierzy aż 419,7 metra. Sama elektrownia jest początkiem linii energetycznej Jekybastuz-Kokczetaw, która także bije pewien światowy rekord – ma najwyższe na świecie napięcie przesyłowe 1150 kV. Komin elektrowni GRES-2 zbudowany jest z żelbetonu i póki co piastuje miano najwyższego na świecie. Sytuacja może się zmienić – wraz z rozpoczęciem konstrukcji wież słonecznych.

2. Inco Superstack
Drugi co do wysokości komin świata znajduje się w hucie w Sudbury, w prowincji Ontario w Kanadzie. Nazywa się Inco Superstack. Do momentu wybudowania elektrowni GRES-2 w 1987 był najwyższym kominem świata. Inco Superstack ma 380 metrów wysokości. Powstał w 1972. Służy rozpraszaniu siarkowych i innych powstających w procesach hutniczych zanieczyszczeń, oraz wyprowadzaniu ich za miasto. Dzięki jego budowie udało się uniknąć katastrofy ekologicznej w okolicy Sudbury.

3. Komin elektrowni w Homer City
W stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych znajduje się niedużo miasteczko Homer City, zawdzięczające swoją nazwę słynnemu greckiemu poecie. Ciepła dostarcza mu elektrownia, której moc wynosi 1884 MW. Komin elektrowni w Homer City ma 371 metrów wysokości i jest najwyższym kominem w USA. Pobudowano go w 1977. Obok niego znajdują się jeszcze trzy mniejsze kominy, które stanowią razem ładną kompozycję.

4. Kennecott Smokestack
Kolejna pozycja na liście także znajduje się w Stanach Zjednoczonych – konkretnie w stanie Utah, mieście Magna. Tak jak kanadyjski Inco Superstack, Kennecott Smokestack jest kominem zbudowanym w hucie, którego rolą jest rozpraszanie szkodliwych gazów. Ma 370,4 metra wysokości. Tym samym jest czwartym najwyższym kominem na świecie. Kennecott Smokestack znajduje się przy Wielkim Jeziorze Słonym, które jest najbardziej zasolonym po Morzy Martwym akwenem świata.

5. Komin w Szarypowie
Ostatnią pozycją w tym rankingu jest komin Berezowskiej Elektrowni Cieplnej. Jednostka ta znajduje się na środkowej Syberii, w Rosji. Jest to elektrownia węglowa, a jej moc wynosi 1600 megawatów. Komin w Szarypowie ma 370 metrów wysokości. Jest on najwyższą wolno stojącą konstrukcją Rosji poza granicami Moskwy. Został wybudowany w 1985 roku. Berezowska Elektrownia Cieplna dostarcza prądu Rosjanom podczas zimy, kiedy zapotrzebowanie na niego znacząco wzrasta.

Zobacz także:

20 sie
nowosc przedluzenie komina murowanego

Przedłużenie komina murowanego – nowe średnice

Oferta zakończenia PRO, które jest rozwiązaniem na przedłużenie komina murowanego została poszerzona...

Więcej
23 mar
BD3 106

Jakie kominy stalowe stosować do kotłów na paliwa stałe i kominki?

W marcowym wydaniu magazynu Budujemy Dom zamieszczono obszerny artykuł poświęcony tematyce kominów....

Więcej