Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-15:00

Aktualności

historia kominow

Kominy – krótka podróż po historii tego wynalazku

Podziel się:

W polskich chatach z czasów średniowiecznych kominów zazwyczaj nie było. W takich pomieszczeniach szybko zbierał się dym, który utrudniał swobodne oddychanie. W kilku miejscach przy łączeniu dachu ze ścianami były zostawione niewielkie wywietrzniki, którymi uciekała część dymu, ale jednak większość spalin zostawała we wnętrzu domu. Ciekawostką jest, że jeszcze do dzisiaj można na ternie Polesia spotkać takie chaty, które noszą nazwę chat kurnych. W takich domostwach, gdy rozpali się ogień, dym ucieka przez najwyższy punkt dachu. Nazwa „kurna chata” oznacza chatę, w której się dymi.

Pierwsze kominy
Pierwsze kominy wznoszono już na początku 2 tysiąclecia p.n.e., a miało to miejsce w Mezopotamii. Był to wynalazek niezwykle użyteczny, ponieważ dzięki niemu spaliny były odprowadzane, a pomieszczenie osuszane, co pozytywnie wpływało na trwałość budowli. Jednak przez bardzo długi okres kominy nie weszły do standardów ogólnoświatowego budownictwa.

Nieco później, bo w IX wieku szwajcarscy mnisi umieszczali nad paleniskami glinianą rurę, która powodowała, że niezdrowy dym był skutecznie odprowadzany na zewnątrz domostw.

Wiek XI przyniósł pierwsze profesjonalne kuchnie, a w nich solidne piece. Kominy zaczęły być potrzebne, aby pomieszczenia te nie były zasnute dymem oraz po to, by był zapewniony lepszy cug niezbędny do podtrzymywania i zwiększania ognia.

Jak wyglądały stare kominy?
Historyczne kominy różniły się znacznie od tych, które możemy spotkać w dzisiejszych domach. Były przede wszystkim bardzo szerokie. Często ich przekrój wewnętrzny przekraczał nawet 1 metr kwadratowy! W niektórych krajach (np. w Portugalii) o zamożności danej rodziny i jej pozycji świadczył właśnie komin. Dzięki takiej tradycji portugalskie kominy przybierały różne, nieraz bardzo wyszukane i dekoracyjne formy. Często takie kominy były bardziej podobne do rzeźb niż do zakończeń przewodów wentylacyjnych domów. W dzisiejszych czasach projektanci zbyt często bagatelizują rolę kominów jako detali architektonicznych, które mają wpływ na ogólny wygląd całej budowli. Ważne jest, aby pamiętać, że komin powinien łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę, żeby nie stał się elementem szpecącym dom.

Zobacz także:

21 wrz
apel kominiarzy

Kominiarze apelują do właścicieli i zarządców budynków

Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z...

Więcej
15 sty
zapytanie ofertowe 01 2019

Rozstrzygnięcie nr 1/2019

Informacja o rozstrzygnięciu procedury rozeznania rynku w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie...

Więcej