Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

historia kominow

Kominy – krótka podróż po historii tego wynalazku

W polskich chatach z czasów średniowiecznych kominów zazwyczaj nie było. W takich pomieszczeniach szybko zbierał się dym, który utrudniał swobodne oddychanie. W kilku miejscach przy łączeniu dachu ze ścianami były zostawione niewielkie wywietrzniki, którymi uciekała część dymu, ale jednak większość spalin zostawała we wnętrzu domu. Ciekawostką jest, że jeszcze do dzisiaj można na ternie Polesia spotkać takie chaty, które noszą nazwę chat kurnych. W takich domostwach, gdy rozpali się ogień, dym ucieka przez najwyższy punkt dachu. Nazwa „kurna chata” oznacza chatę, w której się dymi.

Pierwsze kominy
Pierwsze kominy wznoszono już na początku 2 tysiąclecia p.n.e., a miało to miejsce w Mezopotamii. Był to wynalazek niezwykle użyteczny, ponieważ dzięki niemu spaliny były odprowadzane, a pomieszczenie osuszane, co pozytywnie wpływało na trwałość budowli. Jednak przez bardzo długi okres kominy nie weszły do standardów ogólnoświatowego budownictwa.

Nieco później, bo w IX wieku szwajcarscy mnisi umieszczali nad paleniskami glinianą rurę, która powodowała, że niezdrowy dym był skutecznie odprowadzany na zewnątrz domostw.

Wiek XI przyniósł pierwsze profesjonalne kuchnie, a w nich solidne piece. Kominy zaczęły być potrzebne, aby pomieszczenia te nie były zasnute dymem oraz po to, by był zapewniony lepszy cug niezbędny do podtrzymywania i zwiększania ognia.

Jak wyglądały stare kominy?
Historyczne kominy różniły się znacznie od tych, które możemy spotkać w dzisiejszych domach. Były przede wszystkim bardzo szerokie. Często ich przekrój wewnętrzny przekraczał nawet 1 metr kwadratowy! W niektórych krajach (np. w Portugalii) o zamożności danej rodziny i jej pozycji świadczył właśnie komin. Dzięki takiej tradycji portugalskie kominy przybierały różne, nieraz bardzo wyszukane i dekoracyjne formy. Często takie kominy były bardziej podobne do rzeźb niż do zakończeń przewodów wentylacyjnych domów. W dzisiejszych czasach projektanci zbyt często bagatelizują rolę kominów jako detali architektonicznych, które mają wpływ na ogólny wygląd całej budowli. Ważne jest, aby pamiętać, że komin powinien łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę, żeby nie stał się elementem szpecącym dom.

Zobacz także:

1 cze
kiedy niezbedna jest oslona kominowa

Kiedy niezbędna jest osłona kominowa?

Osłony kominowe wyglądają bardzo ładnie. Niektóre modele są dekoracyjne i cieszą oko...

Więcej
11 paź
zagrozenie pozarowe

Zagrożenia pożarowe

Przedstawiamy Państwu film, prezentujący zagrożenia wynikające z używania kominów z tworzyw sztucznych....

Więcej