Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

kiedy niezbedna jest oslona kominowa

Kiedy niezbędna jest osłona kominowa?

Osłony kominowe wyglądają bardzo ładnie. Niektóre modele są dekoracyjne i cieszą oko każdego, kto spojrzy na dach danego budynku. Jednak estetyka jest tutaj rzeczą wtórną, najważniejsze są inne funkcje, jakie spełnia taka osłona.

Po co zakłada się osłony kominowe?
Osłony kominowe zakłada się po to, żeby chroniły przewód kominowy przed zakłóceniami i osłabieniem ciągu. Z wnętrza domu zużyte powietrze oraz spaliny są odprowadzane najczęściej metodą grawitacyjną, wykorzystującą naturalny ruch ciepłego powietrza ku górze. Ciąg kominowy jest kluczowym elementem zapewniającym prawidłowe działanie domowej wentylacji i urządzeń grzewczych. Dzięki zastosowaniu osłon kominowych można utrzymać optymalną wydajność całego systemu kominowego.

Jak powstają zaburzenia i osłabienia ciągu?
Zaburzenia i zakłócenia ciągu powstają przede wszystkim w źle zaprojektowanych kominach. Kiedy komin jest np. za krótki, ma za mały przekrój, jego powierzchnia wewnętrzna jest źle wyprofilowana albo jego wylot jest położony za nisko. Niebagatelne znaczenie dla prawidłowego ciągu ma też lokalizacja domu oraz warunki atmosferyczne panujące w danym rejonie. Osłony kominowe muszą być montowane na terenach, gdzie wieją silne wiatry, rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki albo dom otoczony jest przez góry. Są również niezbędne w domach, w których przewód dymowy lub spalinowy jest krótki i charakteryzuje się małym przekrojem oraz, kiedy wylot komina jest usytuowany poniżej kalenicy dachu.

Zalety osłon kominowych:
• Stabilizują i wspomagają ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych,
• Poprawiają siłę ciągu,
• Uniemożliwiają powstawanie ciągu wstecznego w przewodach kominowych, który jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem powodującym cofanie się spalin do przewodu,
• Chronią kominy przed wiatrami opadającymi, które mogą być odpowiedzialne za zanik ciągu i duszenie się komina,
• Obracające się osłony kominowe odstraszają ptaki, które nie zakładają w takim kominie swoich gniazd.

Zobacz także:

7 sty
stal kwasoodporna czyli jaka

Stal kwasoodporna, czyli jaka?

Stal kwasoodporna to materiał, z którego produkuje się wkłady kominowe, czyli główną...

Więcej
21 sty
uwaga

Ważna informacja

Docierają do nas informacje o incydentalnych zdarzeniach polegających na pozostawieniu folii ochronnej...

Więcej