Koszyk0 szt
Dział sprzedaży +48 32 738 78 00 +48 533 189 050 Godziny otwarcia: Pon-Pt 7:00-16:00

Aktualności

kiedy komin zewnetrzny

Kiedy można zbudować komin zewnętrzny?

Najczęściej komin powstaje w tym samym czasie co ściany budynku i znajduje się wewnątrz domu, ale czasami komin trzeba dobudować na zewnątrz. Taka potrzeba występuje zazwyczaj wtedy, gdy konieczne jest wzniesienie komina w już istniejącym domu. Kiedy można to zrobić i jaki komin wybrać?

Wymagania, które trzeba spełnić
Najważniejsze jest to, że komin zewnętrzny musi mieć odpowiedni przekrój i wysokość, aby mógł wytworzyć się w nim prawidłowy ciąg powietrza zapewniający skuteczne usuwanie spalin, dymu oraz powietrza wentylacyjnego. Najmniejsze możliwe wymiary to średnica 15 cm albo 14×14 cm, a wysokość nie może być mniejsza niż 4, a czasami nawet 5m. Niezwykle ważne jest, aby przed montażem upewnić się czy mamy na ścianie zewnętrznej wystarczająco dużo wolnego miejsca na prawidłowe usytuowanie komina.

Drugą niezmiernie ważną sprawą jest ułożenie komina. Musi być on zawsze zamontowany pionowo, nie powinno być na nim żadnych załamań ani zmian kierunku. Dopuszcza się odchylenie nie większe niż 30° na odcinku nie dłuższym niż 2 m.

Komin zewnętrzy wymaga zastosowania osobnego przewodu kominowego dla każdego kominka, gazowego podgrzewacza wody i kotła (tak samo jak i inne rodzaje kominów). W pomieszczeniu, gdzie będzie pracować urządzenie musi być przewód wentylacyjny.

Kiedy komin stalowy?
Kominy zewnętrzne ze stali kwasoodpornej są najczęściej wybieranym rozwiązaniem przy instalacji grzewczej z piecem na gaz, olej opałowy i paliwa stałe. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niewielka waga całej konstrukcji oraz brak fundamentów. Taki komin mocuje się bezpośrednio do ściany budynku. Nie trzeba stosować dodatkowej obudowy, gdyż płaszcz ze stali szlachetnej doskonale pełni funkcję obudowy. Komin ze stali sprawia najmniej kłopotu przy montażu, ponieważ mocuje się go do ściany przy użyciu specjalnych uchwytów dostarczanych razem z całym systemem.

Budowa komina zewnętrznego
Wewnątrz dwuściennego komina zewnętrznego ze stali znajduje się przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Między rurą wewnętrzną i zewnętrzną jest warstwa wełny mineralnej, która chroni spaliny przed wychłodzeniem oraz przed zmniejszeniem siły ciągu kominowego.

Zobacz także:

1 paź
zalety kozy grzewczej

Zalety kozy grzewczej

Koza grzewcza to popularna nazwa pieca wolnostojącego. Ciekawostką jest pochodzenie samej nazwy...

Więcej

Rozety z szerszym kołnierzem

Szanowni Państwo, informujemy, że od początku roku 2019 wszystkie średnice rozet kominów...

Więcej