"Komin-Flex" sp. z o.o. 43-200 Pszczyna ul. Górnośląska 1 Sklep firmowy czynne: pon.-pt.: 8.00-16.00
flaga ue
  • Polski
  • English
  • Deutsch

Zastosowanie daszka przy piecach kondesacyjnych

Pytanie: 

Witam z uwagą przeczytałem Państwa wytyczne i w związku z tym mam pytanie odbnoście zastosowania daszka.
Sytuacja jest nastepująca mam piec kondensacyjny z zamknietą komora zasilany poprzez dwuosiowe rury WSPS (80/125). Na dachu ze względu na wymagania układ kominowy został rozdzielony i komin spalinowy (80) został wyprowadzony 80cm w stosunku do komina powietrza (125) pytanie dotyczy zastosowanego daszka na kominie spalinowym i możliwości powstania korka lodowego na nim, pytanie jest o tyle zasadne że brak tego typu rozwiązań w instrukcjach i przepisach a znajomy serwisant piecy powiedział że daszka poprostu nie powinno być. Pytanie czy tak jest w rzeczywistości i czy ten daszek powoduje jeszcze jakieś dodatkowe problemy związane z wydalaniem spalin ? Z góry dziekuje za odpowiedź,

Żródło: 
Komin-Flex
Odpowiedź: 

Przy układach spalinowo-powietrznych dla kotłów kondensujących nie ma potrzeby stosowania daszka kominowego. Daszek ten jest wskazany przy rozwiązaniach z kotłami z zamkniętą komorą spalania (turbo).
Zastosowanie daszka kominowego w niektórych przypadkach może prowadzić do powstawania korka lodowego, czyli zamarzania skroplonej pary wodnej na elementach wyrzutu spalin. Spaliny z kotłów kondensujących posiadają niższą temperaturę, a co za tym idzie szybciej mogą się tworzyć korki lodowe, dlatego też nie zaleca się stosowania tego rozwiązania z kotłami kondensującymi.
Kotły wyrzucające spaliny w nadciśnieniu posiadają wbudowany wentylator wytwarzający określony przez producenta spręż. Prawidłowy dobór elementów systemu spalinowo-powietrznego nie powinien być większy niż zakłada producent urządzenia grzewczego.