"Komin-Flex" sp. z o.o. 43-200 Pszczyna ul. Górnośląska 1 Sklep firmowy czynne: pon.-pt.: 8.00-16.00
flaga ue
  • Polski
  • English
  • Deutsch

Wysokość komina względem dachu

Pytanie: 

Mój dom posiada przybudówkę w postaci klatki w której jest też umieszczona kotłownia. Przybudówka ta znajduje sie w "szczycie domu" i ma dach spadzisty umieszczony sporo niżej od poziomu dachu domu, który również ma spadzisty kształt. Mój problem i pytanie jednocześnie dotyczy wysokości komina, który znajduje sie właśnie w tej przybudówce w odległości około 2,5m od ściany domu. Sprawa wygląda w ten sposób że przepisy mówiące o kominach wyznaczają określone wysokości kominów ale wyglada to w ten sposób jakby te wymiary dotyczyły kominów znajdujących się w osi "kalenicy" czyli na samym szczycie dachu. Natomiast mój komin znajduje się dużo niżej na jego spadku. I teraz pytanie - czy komin mojej kotłowni powinien być wyższy od szczytu dachu domu (najwyższego punktu dachu) czy wystarczy, aby był wyższy od linii (płaszczyzny) dachu na jego wysokości?

Żródło: 
Stowarzyszenie Kominy Polskie
Odpowiedź: 

Dla zapewnienia prawidłowiej pracy komina należy spełnić kilka warunków. Trzy z tych warunków mają podstawowe znaczenie:
1. Rodzaj i parametry urządzenia grzewczego.
2. Właściwie dobrane parametry geometryczne (średnica, wysokość)komina.
3. Usytuowanie wylotu komina i ewentualne jego zabezpieczenie przed skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jak rozumiem pierwsze dwa warunki ma Pan rozwiązane. Przypomnieć jednak należy o minimalnej wysokości komina, której w skrócie długość można przyjąć na ok. 4 mb. Gdy ten warunek nie będzie spełniony jest duże prawdopodobieństwo, że komin podciśnieniowy nie wytworzy właściwego ciągu kominowego. Jeżeli chodzi o usytuowanie wylotu komina ponad dachem budynku, to można skorzystać z zaleceń określonych w Polskiej Normie PN-89/B-10425. W przypadku gdy informacje te w Pana przypadku nie będą wystarczające, zalecalibyśmy skorzystanie z wytycznych opracowanych przez europejską Komisję Normalizacyjną w postaci załącznika do projektu normy PrEN 15287. Pana uwadze polecamy zalecenia dotyczące umieszczenia wylotów kominów podciśnieniowych oraz kominów nadciśnieniowych (kotły z zamkniętą komorą spalania). Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Panu podjąć właściwe decyzje dotyczące usytuowania komina.