"Komin-Flex" sp. z o.o. 43-200 Pszczyna ul. Górnośląska 1 Sklep firmowy czynne: pon.-pt.: 8.00-16.00
flaga ue
  • Polski
  • English
  • Deutsch

Instalacje/przewody spalinowe i wentylacyjne

Pytanie: 

Proszę o pomoc. Muszę w swoim mieszkaniu wyprowadzić przewody kominowe gazowe i wentylacyjne rurowe na ścianę zewnętrzną budynku i nie wiem jak to ma być wykonane czy wystarczy wyprowadzić rury na długości 2 m. czy ponad dach? nie wiem co mam robić bo kominiarz mówi co innego a projektant też co innego. Dodam, że mieszkanie moje jest na 1 piętrze i nad moim mieszkaniem są jeszcze dwie kondygnacje z oknami. Co mam robić? Proszę o POMOC!

Żródło: 
Stowarzyszenie Kominy Polskie
Odpowiedź: 

Niestety musi Pan wyprowadzić przewody spalinowe i wentylacyjne ponad dach. Polskie Prawo Budowlane mówi , że jedynie w przypadku stosowania urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania typu "C" możliwy jest wyrzut bezpośrednio za ścianę budynku , lecz jedynie w przypadku gdy moc urządzenia grzewczego nie przekracza 5 kW (w przypadku budownictwa wielorodzinnego). Nawet jeżeli obliczenia wskazują , że możliwe jest zastosowanie niższego komina, to i tak jego wyrzut winien znajdować się ponad dachem , aby spaliny nie oddziaływały na substancję budynku oraz nie przedostawały się poprzez okna i elementy wentylacji do pomieszczeń na górnych piętrach.

Jest jeszcze jeden powód dla którego należy umieszczać wyloty spalin nad dachem - przy niekorzystnym wietrze wiejącym od przeciwległej strony budynku na ścianie zawietrznej tworzy się podciśnienie mogące zaburzyć ciąg kominowy. W załączeniu przesyłam zarówno wyciąg z Polskiej Normy oraz projektu Normy Europejskiej , która ukaże się niebawem. Przy prowadzeniu kominów na zewnątrz proszę pamiętać o właściwym izolowaniu przewodu kominowego (najlepiej posłużyć się gotowymi elementami tzw. kominów izolowanych).