"Komin-Flex" sp. z o.o. 43-200 Pszczyna ul. Górnośląska 1 Sklep firmowy czynne: pon.-pt.: 8.00-16.00
flaga ue
  • Polski
  • English
  • Deutsch

Klasyfikacja urządzeń grzewczych i układów powietrzno-spalinowych

Poniżej przedstawiamy podstawowe sposoby zabudowy urządzeń grzewczych TURBO i kotłów kondensacyjnych oraz związanych z nimi konstrukcji systemów odprowadzania spalin i dostarczania powietrza. Klasyfikacja została oparta o Europejski System Klasyfikacji Urządzeń Gazowych (raport CEM-CR 1749, luty'95r oraz przepisy DVGW-TARGI '86).

Zgodnie z tą klasyfikacją większość kotłów TURBO i kondensacyjnych zalicza się do urządzeń gazowych grupy oznaczonej jako "C". Przyjmując klasyfikację europejską należy zwrócić uwagę na wyznaczniki "x" znajdujące się w oznaczeniu typu urządzenia grzewczego. Wyznacznik "x" informuje, że urządzenie wymaga systemu spalinowego o podwyższonej szczelności, gdyż pracuje w nadciśnieniu w nie osłoniętych kształtach jednoprzewodowych.

 
Typ urządzenia "C1" - Doprowadzenie powietrza spalania i odprowadzenie spalin następuje przez ścianę zewnętrzną .
 
 

Typ urządzenia "C3" - Doprowadzenie powietrza spalania i odprowadzenie spalin następuje przez dach.

 
 

Typ urządzenia "C4" - Powietrze i spaliny doprowadzane są współosiowym przewodem podłączeniowym WSPS do zbiorczego przewodu spalinowego i zbiorczego kanału lub przewodu powietrznego.

 
 
Typ urządzenia "C5" - Powietrze spalania zasysane jest przez ścianę osobnym przewodem a spaliny wydmuchiwane osobnym przewodem ponad dach dla każdego z kotłów, nie występują żadne wspólne przewody.
 
 
Typ urządzenia "C6" - Powietrze spalania czerpane jest z wspólnego przewodu (kanału) powietrznego natomiast spaliny wydmuchiwane są indywidualnymi przewodami spalinowymi podłączonymi osobno do każdego kotła .
 
 
Typ urządzenia "C8" - Powietrze spalania czerpane jest przez indywidualne przewody bezpośrednio z otoczenia, przewody spalinowe kotłów podłączone są do wspólnego przewodu.