"Komin-Flex" sp. z o.o. 43-200 Pszczyna ul. Górnośląska 1 Sklep firmowy czynne: pon.-pt.: 8.00-16.00
flaga ue
  • Polski
  • English
  • Deutsch

Odległość komina izolowanego od stropu

Pytanie: 

Robimy projekt domku jednorodzinnego w którym chcemy zbudować kominek. Tylko mamy problem ponieważ są tam drewniane stropy. I chciałbym się dowiedzieć czy stosując państwa kominy izolowane da się je przeprowadzić przez strop drewniany i jaką grubość powinna mieć blacha żaroodporna?

Żródło: 
Komin-Flex
Odpowiedź: 

 

W pierwszej kolejności odniosę się do gatunku materiału, który należy zastosować na kanał wewnętrzny komina.

 

Powszechnie stosowana stal kwasoodporna ma własności wystarczające by sprostać zagrożeniom występującym przy odprowadzaniu spalin z kominka na drewno. Jej wytrzymałość termiczna to 450°C. Stosowanie w tym przypadku stali żaroodpornej jest zbędne. Grubość ścianki przewodu wewnętrznego nie powinna być mniejsza niż 0,5mm (standardowe rozwiązanie do kominów przeznaczonych do gazu, oleju oraz drewna).

 

Przejścia przez stropy:

 

Komin-Flex nie posiada systemowego rozwiązania pozwalającego zabezpieczyć stropy przed rozprzestrzenianiem się ciepła z komina.

 

Jako producent  kominów systemowych mamy natomiast obowiązek zadeklarować bezpieczną odległość komina od materiałów palnych (wymaganie normy). Parametr ten jest sprawdzany w trakcie tzw. badań typu.

 

W przypadku kominów izolowanych produkcji Komin-Flex przyjmuje się za bezpieczną odległość ścianki zewnętrznej od materiałów palnych 100mm.

 

Innymi słowy, otwór w stropie powinien być na tyle duży aby tę odległość zapewnić.

 

Jeżeli użytkownik nie godzi się na tego rodzaju rozwiązanie musi zastosować obudowę komina spełniającą wymagania zapisane w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów.

 

Za inne rozwiązania firma Komin-Flex nie ponosi odpowiedzialności.